poniedziałek, 2 lutego 2015

Pierwsze spacery i pierwsi przyjaciele -> socjalizacja


Rocco. Z niecierpliwością czekałem na ten dzień. Na dzień mojego pierwszego spacerku. "Uzbrojony" w szelki /brrr/ i smycz wyszedłem stawić czoło wyzwaniu. Pierwszym była winda - a dokładnie wejście do niej. Po pewnym czasie się oswoiłem i teraz jak przypomnę sobie swoje lęki to śmiać mi się chce. Spacerki to również nawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni. Moim pierwszym serdecznym przyjacielem został york Edzio. Zaiskrzyło między nami od razu. Rozstanie skończyło się płaczem i awanturą obu stron.
Wielką miłością obdarzyłam również nieco większą koleżankę Nisię. 


 Bardzo lubię wszystkie pieski. Mniejsze, większe. Podchodzę do nich, mogę je powąchać i zapoznać. Dzięki temu uczę się który piesek jest do mnie przyjacielsko nastawiony a który mniej i muszę uważać. 




Asia. Socjalizacja to niezwykle ważny element  porwanego wychowania psa. To spacery, spotykane i innymi psami. Staramy się nie brać na Rocco ręce nawet jak się trochę przestraszy innego psiaka. Zawsze bacznie obserwujemy sytuację głównie ze względu na rozmiary psiaka. Musi uczyć się i sam poznawać otoczenie. Musi walczyć o swoje a nie tylko podkulać ogon i uciekać na rączki. 
Socjalizacja to również pozwanie nowych zapachów, dźwięków, przedmiotów. To wszystko kształtuje charakter i osobowość naszego pupila. Im więcej rzeczy pozna jako szczeniak tym łatwiej poradzi sobie później w nieoczekiwanych dla niego sytuacjach i zaoszczędzi mu zbędnego stresu.

Margareth Hughes opracowała zasadę ZŁOTEJ 12, której zastosowanie jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju psa. Wg tej zasady szczeniak w okresie socjalizacji powinien:
  1. poznać co najmniej 12 różnych powierzchni: trawa, beton, śliska podłoga....
  2. bawić się minimum 12 różnymi przedmiotami: gryzaki, piłki, piszczące zabawki...
  3. poznać co najmniej 12 różnych miejsc: las, łąkę, parking samochodowy...
  4. poznać co najmniej 12 różnych odgłosów: płaczące dzieci, odkurzacz, dźwięki samochodów...
  5. bawić się z co najmniej 12 różnymi osobami: dzieci, osoby starsze, osoby poruszające się o lasce...
  6. poznać co najmniej 12 szybko poruszających się przedmiotów: samochód, motor, rolki…
  7. sprostać co najmniej 12 różnym wyzwaniom: wejść do metra, pokonywanie niskich przeszkód (np. agility), zejść ze schodów...
  8. być dotykanym przynajmniej w 12 różnych miejscach przez właściciela i rodzinę: głaskanie za uszami, wkładanie ręki do pyska, dotykanie nosa...
  9. jeść z co najmniej 12 różnych pojemników: miski plastikowe i blaszane, z ręki, kongi
  10. bawić się z co najmniej 12 różnymi psami: szczeniakami i dorosłymi, dużymi i małymi, psami i sukami...
  11. zostać przynajmniej 12 razy samemu z dala od rodziny i opiekunów, przez około 4-45 minut (stopniowo wydłużamy czas)
  12. przynajmniej 12 razy być przewiezionym samochodem lub innymi środkiem komunikacji

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz